top of page

Prof. Jonathan Zittrain, Harvard University, autor m.in The Future of the Internet – And How to Stop It (2008)

Spośród wszystkich artefaktów społecznych, które zbudowaliśmy w Internecie, Wikipedia jest jednym z najdziwniejszych i najbardziej znajomych. Pół miliarda ludzi odwiedza ją co miesiąc, ale niemal nikt nie wie, jak ona działa i dlaczego. Dariusz Jemielniak stworzył przemyślany i wielowarstwowy opis kultury Wikipedii, jej sprzecznościi wyzwań.
 

Prof. Clay Shirky, New York University, autor m.in. Here Comes Everybody: The Power of Organizing Without Organizations (2008) oraz Cognitive Surplus: Creativity and Generosity in a Connected Age (2010)

Jemielniak bada fascynujące gry polityczne w Wikipedii od środka, przedstawiając zderzenie kultur i wartości pomiędzy ludźmi, którzy starają się ją poprawić, a przynajmniej sprawić, aby przedstawiała ich jedynie słuszny punkt widzenia. To wyśmienita, szczegółowa analiza zasad i hierarchii Wikipedii, jej kultury konsensusu, wewnętrznych struktur władzy, przywództwa i zarządzania, zwłaszcza w jej polskiej i angielskiej wersji.

Książka „Życie Wirtualnych Dzikich" to fascynujący raport z samego oka cyklonu. (...) To książka ważna i równocześnie ciekawa (a to wcale nie takie częste). Potężne środowisko tworzące Wikipedię i analiza jego rozwoju i struktury mogą być istotnym punktem wyjścia do dyskusji o naszej przyszłości, o społeczeństwach czasów Internetu.

O Wikipedii nikt w Polsce nie pisał przed Dariuszem Jemielniakiem z takim zrozumieniem i rozmachem...

"Życie wirtualnych dzikich" to obowiązkowa lektura dla każdego badacza cyberkultury!

Wywiad na temat książki - Jan Stradowski, "Tok FM", 21.04.13

Ta książka otwiera oczy. Umożliwia wyjątkowy wgląd w zamknięty świat aktywistów Wikipedii. Profesor Jemielniak jest mocno zaangażowanym Wikipedystą i jednocześnie międzynarodowym naukowcem z dziedziny zarządzania. To podwójne umocowanie pozwala mu na dotarcie do słabo znanych materiałów, które przedstawia w złożonej, pogłębionej analizie. Rezultaty jego badań są przedstawione w niniejszej książce. Otwiera ona oczy czytelnika na gry o władzę i mechanizmy zarządzania stojące za pozornie chaotyczną, anarchistyczną społecznością otwartej współpracy (...). Książka Jemielniaka jest lekturą obowiązkową dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć przyszłość współczesnych organizacji.

Wielu osobom trudno wyobrazić sobie pracę bez Wikipedii. Choć nie zawsze stanowi pełne, wystarczające i bezbłędne źródło wiedzy, to właśnie od niej studenci, naukowcy, czy inni użytkownicy Internetu zaczynają poszukiwania informacji na interesujący ich temat. Książka Dariusza Jemielniaka stanowi przewodnik po świecie Wikipedii, nie jest to jednak „instrukcja obsługi”, wprowadzenie w techniczne niuanse, czy też prezentacja dziejów popularnej encyklopedii. Autor przedstawia Wikipedię i ruch Wikimedia jako organizację czy nawet zjawisko społeczne, zaś jego książka jest etnogra‡czną podróżą po świecie tytułowych „wirtualnych dzikich”, świecie opartym na otwartej współpracy i samoorganizacji. Czytelnik ma dzięki temu okazję poznać nowe, interesujące oblicze świata organizacji zaprezentowane przez doskonale znającego realia pracy ruchu Wikimedia Autora.

dr hab. Beata Glinka, prof. UW, Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego

prof. dr hab. Andrzej K. Koźmiński, członek korespondent PAN, profesor Akademii Leona Koźmińskiego

bottom of page